Daily News staff report
news@summitdaily.com

Back to: Rec & Outdoors
August 4, 2014
Follow Rec & Outdoors

Results from the 41st annual Dillon Open Regatta

More than 100 boats competed in eight classes Saturday, Aug. 2, and Sunday, Aug. 3, during the two-day Dillon Open Regatta.

The 41st annual event is the world’s highest regatta, drawing boats and crew from throughout the U.S. Despite light and variable winds Saturday, event organizer Karin Osterloh Mattern said beautiful water allowed for some close and fun racing on Sunday.

J-24 Fleet

Rank; Boat Name; Sail#; Helm; Total

1st Pinotage 5177 Johnson, Greg 3.0

2nd Septillion 5258 Dille, Alan 3.0

3rd Cold Smoke 174 Pierini, Doug 7.0

4th Event Horizon 2382 Bergman, Steve 8.0

5th Blue Side Down Helmer, David 11.0

6th Zero Gravity 4200 Bowerns, Rubin 12.0

7th Blue Max 361 Burson, Bill 12.0

Etchells Fleet

Rank; Boat Name; Sail#; Helm; Total

1st Silverback 533 Keeslong, Frank 3.0

2nd Bullseye USA 10 Snyder, Scott 8.0

3rd Eclipse 790 McIntyre, Micam 9.0

4th Wayne’ World 492 Sauer, Wayne 12.0

5th Mendocino 291 Rinehart, Richard 15.0

6th Harlem Belle 586 Leavenworth, David 16.0

7th Revolve 795 Miller, Vaughn 21.0

J-22 Fleet

Rank; Boat Name; Sail#; Helm; Total

1st Up for Air 69 Baker, David 3.0

2nd maybe later 503 Fornell, Peter 5.0

3rd - 1510 Hallagan, Richard 6.0

4th Does This Boat Make My Butt Look Big 282 Jackson, Robin 9.0

5th Stir Crazy 806 Salisbury, Shane 11.0

6th Screaming J 1300 Strathman, Stan 13.0

7th liberty 757 Rawe, Lee 13.0

8th Aspen Posse 824 Pendleton, Margot 15.0

9th Jamoke 720 Fessenmeyer, DAn 18.0

10th Overdraft 721 Bean, Jionathan 19.0

11th Shameless 536 DeDionoviso, Mark 21.0

12th Family Trad 500 Fell, Rick 23.0

PHRF A Fleet

Rank; sub class; Boat Name; Sail #; Helm; Total

1st Schock 40 Cita 46888 Palmer, Stuart 3.0

2nd Andrews 26 Whisper CAN 3 Rowe, Alan 6.0

3rd J/80 Hendrix 368 Downing, Tom 7.0

4th J/80 Goose 1172 Tayman, Keith 7.0

5th Merit 25 non-spin Penguin 359 Tully, Will 7.0

P. Ensign Fleet

Rank; Boat Name; Sail#; Helm; Total

1st Wildcat 1642 Huttrer, Gerry 6.0

2nd Ptarmigan 1489 Pierce, Ron 6.0

3rd Blue Streaker 1524 Norris, Rick 7.0

4th Black Cat 2 1322 Williams, Chris 11.0

5th Peak Experience 1483 Gortmaker, Wiebe 15.0

PHRF B Fleet

Rank; sub class; Boat Name; Sail #; Helm; Total

1st Capri 22 Icarus 894 Lindemann, Mark 2.0

2nd Catalina 22 Wharf Rat 7707 Dorsch, Patrick 5.0

3rd S-20 Mjolnir 642 Griggs, Dan 6.0

4th Cal 20 Panacea 276 Hollerbach, Joan 11.0

5th S2 6.7 Time Bandit 45 Cox, Greg 11.0

6th Santana 22 Wet Dream 428 Beck, Jim 11.0

7th Mark V Dream Weaver 325 Challan, Ron 12.0

8th Capri 22 Pascha 333 Wedmore, David 16.0

9th Islander Bahama 24 the brew crew IB38 Deline, Keith 17.0

10th 22’ catboat Camelot 58 Peterson, Bradley 18.0

Star Fleet

Rank; Boat Name; Sail#; Helm; Total

1st Quick Feet 7977 Kresge, Paul 3.0

2nd Quick Exchange 8153 Smith, Aaron 5.0

3rd 8267 8267 Gunther, Stephen 6.0

4th Free Spirit 7902 Sears, Richard 7.0

5th Elusive 8100 Bucher, Hans 9.0

Junior Division

Portsmouth Fleet

Rank; Age; Class; Club; Helm Name; Total

1st 10 Laser 4.7 (Int.) Seawanhaka YC Lemley, Andrew 8.0

2nd 8 Laser 4.7 (Int.) Seawanhaka YC Lemley, Elizabeth 18.0

3rd 10 Optimist Pram (Int.) Park City Dethorn, Morgan 23.0

Radial Fleet

Rank; Sail#; Club; Helm Name; Total

1st 159945 CSC Williams, Max 8.0

2nd 198734 ? 25.0

3rd 151033 CSC Hoogwater, Marnia 26.0

4th 8582 DSA James, Peyton Anne 30.0

5th 3 DYC Dodson, Anne Marie 34.0

Tera Fleet

Rank; Age; Sail#, Club; Helm Name; Total

1st 12 2690 DJYC Burki, Rudy 10.0

2nd 3 18.0

3rd 11 2708 DYC Fesenmeyer, Lucas 25.0

4th 13 2689 CSC Work, Noah 38.0

5th 2706 DYC Pinto, Max 40.0

6th 10 2691 CSC 42.0

7th 10 2694 CSC Imerman, Ryan 57.0

8th 11 1 CSC David, Jack 72.0

2014 No Coast Laser Championship

Laser Fleet

Rank; Sail#; Club; Helm Name; Total

1st 128390 DYC McCleskey, Blaine 16.0

2nd 195614 Union SC Everett, Tim 25.0

3rd 120879 Union SC McKnight, Doug 40.0

4th 151861 DSA Avery, Fletcher 45.0

5th 150919 DSA Robinso, Kurt 52.0

6th 167362 DYC Welch, James 56.0

7th 181151 CSC Holland, Murray 57.0

8th 169812 Seawanhaka Lemely, Wayne 67.0

9th 10881 DSA Robinson, Kent 75.0

10th 156720 Park City SA Dethron, JR 76.0

11th 172063 DSA Arbuthnot, Larry 78.0

12th 159939 Stephenson, Ralph 82.0

13th 194481 ? 92.5

14th 165042 CSC Grace, Owen 104.5

15th 120876 ? 112.0

Radial Fleet

Rank; Sail#; Club; Helm Name; Total

1st 194070 Houston YC Bayman, Skylar 12.0

2nd 197054 CSC Hollland, Cameron 15.0

3rd 99 CSC Roy, Jack 29.0

4th 162464 DSA Robinson, Cameron 31.0

5th 10 DSA Robinson, Cooper 35.0

6th 6 DYC Brown-wolfe, Ty 50.0


Explore Related Articles

The Summit Daily Updated Aug 4, 2014 08:24PM Published Aug 16, 2014 02:09PM Copyright 2014 The Summit Daily. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.