Results: Top Summit locals at Power of Four trail run, Pennsylvania Gulch Grind MTB, Breck Mountain Enduro | SummitDaily.com

Results: Top Summit locals at Power of Four trail run, Pennsylvania Gulch Grind MTB, Breck Mountain Enduro

Summit County locals (from left) Grace Staberg, Sam Burke, Jaime Brede and Samantha Bertolina -- an Italian ski mountaineering athlete who is staying with the Staberg family this summer -- pose for a photo at Aspen Snowmass after top finishes at the July 13 Power of Four trail running event.
Courtesy Christine Staberg

Power of Four trail run, Aspen, July 13
Top local Summit County finishers
50K girls 14-18
1. Grace Staberg, 7:42:41.9
50K women 30-39
2. Jill Seager, 7:24:27.4
50K women 50-59
1. Colleen Ihnken, 10:22:24.3
25K women
3. Jaime Brede, 2:58:35.94
10K overall men and women
1. Sam Burke, 16, 40:27.51
4. Samantha Bertolina, 18, 47:54.67

Pennsylvania Gulch Grind, Summit Mountain Challenge MTB, July 17
Junior girls 10 & under
1. Haley Walsh, 18:17, 2. Sophie Dinse, 19:29, 3. Jacie Lundberg, 21:30
Junior boys 10 & under
1. Nico Florio, 15:21, 2. Louie Devito, 16:22, 3. Elliot Drumwright, 16:38
Junior girls 11-12
1. Merrick Neerhof, 18:44, 2. Fiona Florio, 19:30, 3. Madison Haser, 20:56
Junior boys 11-12
1. William Bentley, 14:00, 2. Blake Hemming, 15:36, 3. Will Young, 15:48
Junior girls 13-15
1. Marin Ward, 01:01:58, 2. Victoria Uglyar, 01:03:21, 3. Lili Zygulski, 01:32:13
Junior boys 13-15
1. Cullen Darr, 54:39, 2. Vlad Shambarger, 55:14, 3. Luke Lundberg, 57:20
Junior sport girls 16-18
1. Krianna McNerney, 01:00:48
Junior sport boys 16-18
1. Liam Goettelman, 56:31, 2. Dylan Perlow, 01:04:23, 3. Hunter Giacone, 01:04:24
Junior expert girls 16-18
1. Elsa Bates, 01:33:08, 2. Ashley Stadjuhar, 01:48:08
Junior expert boys 16-18
1. Finn Remias, 01:18:30, 2. Timothy Lunney, 01:19:08, 3. Sam Wescott, 01:19:28
Beginner women
1. Sara Skinner, 01:25:53, 2. Kama Arkfield, 01:41: 19
Sport women
1. Olivia Andreozzi, 01:02:29, 2. Samantha Streletsky, 01:13:59, 3. Emily Solverson, 01:15:13
Open women 45+
1. Holly Thompson, 01:00:55, 2. Catherine Bywaters, 01:04:21, 3. Christena Ward, 01:05:31
Open men 60+
1. Russell Asleson, 54:17, 2. Thomas Carter, 01:04:56, 3. Mark McKinnon, 01:13:17
Sport men 19-34
1. Arthur Elmer, 01:20:07, 2. Austin Kuithe, 01:23:02, 3. Eric Willett, 01:23:04
Sport men 35-49
1. Scott Campbell, 01:19:48, 2. 01:20:53, 3. Kosel Daniel, 01:26:09
Sport men 50+
1. Mark Conover, 01:26:39, 2. Brian Weiss, 01:29:02, 3. Tom Wisdom, 01:30:20
Clydesdale
1. Jesse Hart, 01:30:27, 2. Brent Mueller, 01:31:00, 3. Hugh Mackey, 01:32:52
Expert + singlespeed women
1. Ro Mayberry, 01:30:37
Singlespeed men
1. Richard Knapp, 01:18:51, 2. Dan Durland, 01:22:33, 3. Bernie Romero, 01:23:36
Expert men 50+
1. Mark Thompson, 01:20:36, 2. Kevin Minard, 01:21:04, 3. Michael Hagen, 01:23:31
Expert men 40-49
1. Todd Greenwood, 01:13:53, 2. Jake Lueckel, 01:19:22, 3. Randy LeMere, 01:23:32
Expert men 19-39
1. Brandon Hanson, 01:08:33, 2. Henry Boyd, 01:13:13, 3. Max Wipperman, 01:16:55
Pro-open women
1. Clare Hanson, 01:28:06
Pro-open men
1. Taylor Shelden, 01:04:44, 2. Jake Yackle, 01:04:44, 3. Jarard Christianson, 01:08:33

Breck Mountain Enduro, Summit Mountain Challenge MTB, July 20
Junior girls 10 & under
1. Haley Walsh, 20:04.27, 2. Erin Walsh, 36:14.6
Junior boys 10 & under
1. Jamison Lee, 15:06.32, 2. Kiernan Clark, 15:51.03, 3. Nico Florio, 16:29.06
Junior girls 11-12
1. Merrick Neerhof, 15:08.43, 2. Fiona Florio, 17:13.67, 3. 17:42.15
Junior boys 11-12
1. Blake Hemming, 13:12.46, 2. William Bentley, 13:33.55, 3. Auden Pierpont, 14:30.03
Junior girls 13-15
1. Victoria Uglyar, 26:32.29, 2. Viola Koning, 27:16.54, 3. Molly Gartner-McGoff, 38:59.31
Junior boys 13-15
1. Bodie Heflin, 21:51.91, 2. Wyn Pierpont, 22:07.3, 3. Ethan Vanderschaaff, 22:42.1
Junior sport boys 16-18
1. Tyler Baker, 21:37.62, 2. Donny McCauley, 22:58.72, 3. Jonny Borg, 24:20.96
Junior expert girls 16-18
1. Ashley Stadjuhar, 40:58.53
Junior expert boys 16-18
1. Jimmy Dean, 20:32.89, 2. Matt Spencer, 22:03.42, 3. Connor Albin, 24:38.16
Beginner women
1. Heather Ward, 28:46.33
Beginner men
1. Matthew Koning, 15:36.86
Sport women
1. Marcy Neerhof, 25:05.97, 2. Brianna Handy, 38:36.01, 3. Samantha Streletsky, 30:38.66
Open men 60+
1. John George, 22:36.73, 2. Russel Asleson, 23:08.35, 3. Thomas Carter, 25:55.1
Sport men 19-34
1. Eric Willett, 20:03.26, 2. Dustin Allard, 20:39.92, 3. Shandy Sawyer, 21:19.08
Sport men 35-49
1. Joel White, 20:39.06, 2. Brad Anderson, 20:57.11, 3. Jake Meixi, 21:04.99
Sport men 50+
1. Todd Reichberger, 24:13.99, 2. Jimmy Humphreys, 27:24.75
Clydesdale
1. Jason Dietz, 23:22.91, 2. Timothy Faust, 23:34.57
Big bike open
1. Jon “DC” Oetken, 22:23.89
Singlespeed men
1. Scott Wescott, 24:29.41, 2. Battista Psenda, 30:59.63
Expert men 50+
1. Chip Stadjuhar, 22:37.01, 2. Esteban Lipsher, 24:51.42
Expert men 40-49
1. Andrew Berget, 20:27.04, 2. Christian von Graevenitz, 20:40.6, 3. Pete Pierpont, 21:47.91
Expert men 19-39
1. Cade Reichenberger, 20:53.56, 2. Grant Williams, 20:53.74, 3. Adan Schmuckal, 21:00.91
Pro-open women
1. Uriell Carlson, 21:25.56, 2. Amy Thomas, 22:58.11, 3. Katie Sodergren, 23:23:.13
Pro-open men
1. Nick Truitt, 19:46.13, 2. Matt Wells, 20:06.57, 3. Jarad Christianson, 20:15.97


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.