At the 2016 USASA National Championships for snowboarding at Copper (photo and video) | SummitDaily.com

At the 2016 USASA National Championships for snowboarding at Copper (photo and video)

USASA National Championships freeski schedule

The following dates are for open divisions only (18 years and old), but athletes in all divisions will be competing on all courses during the week. The terrain park and other event venues, including the slalom course on Copperopolis and boardercross course off American Eagle, will be closed to the public until competition ends.

April 9 — Training, all divisions

April 10 — Open skiercross, men and women

April 11 — Open slopestyle, men and women

April 12 — Open halfpipe, men and women

April 13 — Weather day, all divisions

Now that’s the way to cap off a season.

From April 3 to April 8, more than 400 youth and open-class snowboarders came to Copper Mountain Resort with families and friends in tow for the resort’s ninth annual USASA National Championships. Athletes came from every corner of the country and a few international hotbeds — Canada, New Zealand, Australia — for five days of competition in four events: slopestyle, halfpipe, boardercross and slalom, plus a late-night rail jam for each of the five competition groups. In those groups, athletes ranged from Ruggies (7 years old and younger) to Breakers (12-13 years old) to 50-plus slalom racers in the open division, including more than a few Olympians and Paralympians eyeing Nor Am titles on the boardercross course.

“The week was very busy and went very smooth,” said Matt Voegtle, Team Summit Colorado’s snowboard program director. “I am proud of how our athletes performed and kept their heads up through the highs and the lows of Nationals. There was one challenging weather day on Tuesday, but overall it was a great end to our season.”

As Voegtle said, Nationals is a perfect kiss-off to a long and successful season, and local ski club rippers were ready to shine on the biggest stage of their young careers. The biggest news of the weekend: 7-year-old Jacob Knight with Team Summit had several podium and top-10 finishes to claim the overall USASA national title for Ruggie boys — hopefully his first of many — and Silverthorne’s Chris Corning took gold in slopestyle for the open men’s division.

Before the start of freeski Nationals on April 9, we take a look at top finishes for select ages and events. To view the complete results, see the National Championships tab at http://www.usasa.org. All events are free and open to public spectators.

[iframe src=”http://player.vimeo.com/video/162537002?autoplay=1” width=”640” height=”360” style=”border: 0px;”]

APRIL 3

Halfpipe finals, Grommet girls (8-9 years old)

1. Ashley Bogart, New Canaan, Connecticut

2. Mason Hamel, Franklin, New Hampshire

3. Alyssa Moroco, Team Summit

9. Jayden Dalrymple, Team Summit

Halfpipe finals, Grommet boys (8-9 years old)

1. Brooklyn DePriest, Rocklin, California

2. Tommy Okesson, Southbury, Connecticut

3. Wesley Mureson, Cedar Rapids, Connecticut

8. Teddy Brown, Team Summit

Halfpipe finals, Ruggie boys (7 and younger)

1. Ollie Martin, Edwards, Colorado

2. Taiten Cowan, Pacifica, California

3. Skogan Wachter, Edwards, Colorado

7. Jacob Knight, Team Summit

Rail Jam finals, U-9 girls

13. Alyssa Moroco, Team Summit

Rail Jam finals, U-9 boys

25. Jacob Knight, Team Summit

[iframe src=”http://player.vimeo.com/video/162189441?” width=”640” height=”360” style=”border: 0px;”]

APRIL 4

Boardercross finals, youth men (14-15 years old)

42. Gabe Dalrymple, Team Summit

Slopestyle finals, Grommet girls (8-9 years old)

1. Kaylie Neal, Vilas, North Carolina

2. Rebecca Flynn, Carver, Minnesota

3. Pippa Scott, Killington, Vermont

4. Alyssa Moroco, Team Summit

17. Jadyn Dalrymple, Team Summit

Slopestyle finals, Ruggie boys (7 and younger)

1. LJ Henriquez, Little Falls, New Jersey

2. Taiten Cowan, Pacifica, California

3. Alessandro Barbieri, Portland, Oregon

4. Jacob Knight, Team Summit

14. Tyler Swanker, Team Summit

Halfpipe finals, Menehune girls (10-11 years old)

10. Alina Cospolich, Team Summit

22. Corrine Attanasio, Team Summit

Halfpipe finals, youth girls (14-15 years old)

1. Lydia Silber, Winter Park, Colorado

2. Kirsten Webster, Stowe, Vermont

3. Kayleigh Carew, Team Summit

Halfpipe finals, open women (18 and over)

1. Peri King, Mammoth Lakes, California

2. Sierra Casper, Del Mar, California

3. Rachel Defelice, Team Summit

Rail Jam finals, U-13 girls

14. Ellie Weiler, Team Summit

16. Aurora Marruffo, Team Summit

Rail Jam finals, U-13 boys

22. Brennan Moroco, Team Summit

[iframe src=”http://player.vimeo.com/video/162080784?” width=”640” height=”360” style=”border: 0px;”]

APRIL 5

Giant slalom finals, Ruggie boys (7 and younger)

1. Bennett Schneider, Hudson, Wisconsin

2. Oliver Bowater-Antrim, N. Middlesex, Vermont

3. Reef Applebaum, Laguna Beach, California

4. Jacob Knight, Team Summit

9. Trip Larwood, Team Summit

Halfpipe finals, youth boys (14-15 years old)

1. Taiaroa Tait, Eagle, Colorado

2. Alec Little, Park City, Utah

3. Jacob McCarthy, Edina, Minnesota

4. Blake Moller, Team Summit

43. Maxwell Zines, Team Summit

Halfpipe finls, Junior men (16-17 years old)

1. Michael Warneke, Eagan, Minnesota

2. Ian Kalapos, Avon, Colorado

3. Jadon Konkel, Bloomington, Minnesota

6. Nyah Attanasio, Team Summit

9. Michael Mawn, Team Summit

Boardercross finals, Menehune boys (10-11 years old)

14. JR Burdick, Team Summit

36. Bodie Heflin, Team Summit

50. Dax Braner, Team Summit

Boardercross finals, Breaker boys (12-13 years old)

44. Isaac Dalrymple, Team Summit

Slopestyle finals, Menehune girls (10-11 years old)

27. Corrine Attanasio, Team Summit

29. Alina Cospolich, Team Summit

Slopestyle finals, Breaker girls (12-13 years old)

12. Ellie Weiler, Team Summit

19. Aurora Marruffo, Team Summit

[iframe src=”http://player.vimeo.com/video/162367962?” width=”640” height=”360” style=”border: 0px;”]

APRIL 6

Slalom finals, Ruggie boys (7 and younger)

1. Oliver Bowater-Antrim, N. Middlesex, Vermont

2. Bennett Schneider, Hudson, Wisconsin

3. Jacob Knight, Team Summit

Slopestyle finals, Menehune boys (10-11 years old)

1. Valentino Guseli, Red Hill, Vermont

2. Fynn Bullock-Womble, Mebane, North Carolina

3. Liam Johnson, Savage, Minnesota

9. Karis Stang, Team Summit

66. Bodie Heflin, Team Summit

Slopestyle finals, Breaker boys (12-13 years old)

73. Henry Macomber, Team Summit

Boardercross finals, Breaker girls (12-13 years old)

15. Ellie Weiler, Team Summit

Boardercross finals, youth girls (16-17 years old)

28. Emmalee Chastain, Team Summit

APRIL 7

Halfpipe finals, Menehune boys (10-11 years old)

14. Vallen Thorpe, Team Summit

19. Karis Stang, Team Summit

Halfpipe finals, Breaker boys (12-13 years old)

26. Gannon Heisler, Team Summit

Boardercross finals, Ruggie boys (7 and younger)

1. Carter Shonk, Edwards, Colorado

2. Jacob Knight, Team Summit

3. Ollie Martin, Edwards, Colorado

Boardercross finals, Grommet girls (10-11 years old)

1. Brianna Schnorrbusch, Killington, Vermont

2. Ashlyn Overland, Port Jervis, New York

3. Ashley Bogart, North Shore Oahu, Hawaii

6. Jadyn Dalrymple, Team Summit

Slopestyle finals, open men (18 and older)

1. Chris Corning, Silverthorne, Colorado

2. Dylan Thomas, Kingsley, Pennsylvania

3. Jared Elston, Bend, Oregon

7. Jack (John) Lee, Team Summit


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.