Results from Rocky Mountain Masters Ski Races at Breckenridge | SummitDaily.com

Results from Rocky Mountain Masters Ski Races at Breckenridge

From left, Dave Luskin, Jennifer Kaufman and Don Johnson soak up the sun at the Rocky Mountain Masters Ski Races, held at Breckenridge on Saturday, April 4, and Sunday, April 5.
Courtesy of Rocky Mountain Masters |

Giant slalom

Sunday, April 5

Place Name, Team Time

1 James Kohler, Steamboat 2:13.22

2 Eliot Young, Eldora 2:19.48

3 John Beckos, Independent 2:19.59

4 Jennifer Higgins, Independent 2:19.89

5 Steven Jones, Colorado Alpine Masters 2:20.79

6 Leif Nielsen, Team Summit 2:20.96

7 John Rice, Colorado Alpine Masters 2:21.04

8 Jennifer L Kaufman, Team Summit 2:24.58

9 Matt Fox, Team Summit 2:24.66

10 David Luskin, Team Summit 2:25.67

11 Jim Reinig, Eldora 2:26.01

12 Lauren K. Beckos, Independent 2:27.58

13 Jeanette D Saylor, Colorado Alpine Masters 2:28.32

14 Peter Spuhler, Eldora 2:29.41

15 Jeffrey Herm, Colorado Alpine Masters 2:29.80

16 Ryan Henderson, Team Summit 2:30.10

17 Don Johnson, Colorado Alpine Masters 2:30.30

18 April Snow Hartford, Santa Fe Ski Team 2:30.64

19 John Hayden, Colorado Alpine Masters 2:31.48

20 Gary Moss, Team Summit 2:31.98

21 Leonard Kaufman, Team Summit 2:33.15

22 Sean McCann, Midwest Masters 2:35.03

23 Ainsworth Moncrieffe, Independent 2:38.00

24 Peter Monson, Colorado Alpine Masters 2:38.01

25 Julie Ann Connary, Ski and Snowboard Club Vail 2:38.28

26 John Ladd, Winter Park 2:43.09

27 David Feten, Team Summit 2:43.36

28 Charlie Hauser, Ski and Snowboard Club Vail 2:48.14

29 Laura Weninger, Independent 2:51.90

30 Anne Gibson, Eldora 2:53.03

31 Bob Larson, Team Summit 2:57.31

32 Patty OBrien, Colorado Alpine Masters 2:59.84

33 Tracy Frankel, Intermountain/Northern Masters 2:59.88

34 Michelle Wheat, Eldora 3:02.66

35 Mark Watson, Eldora 3:05.63

36 Barry Ottley, Independent 3:13.43

37 Robert W Benson, Colorado Alpine Masters 3:15.20

Super-G race No. 1

Saturday, April 4

Place Name, Team Time

1 Franz Fuchsberger, Colorado Alpine Masters 54.07

2 James Estelle, Colorado Alpine Masters 55.86

3 David Luskin, Independent 57.04

4 Phillips Armstrong, Independent 57.05

5 Ryan Henderson, Team Summit 57.34

6 Aaron Axelrod, Independent 57.56

7 John Beckos, Independent 57.75

8 Leif Nielsen, Team Summit 59.34

9 Don Johnson, Colorado Alpine Masters 59.78

10 Matt Fox, Team Summit 1:01.13

11 Jennifer L Kaufman, Team Summit 1:01.61

12 Jeanette D Saylor, Colorado Alpine Masters 1:01.67

13 John Hayden, Colorado Alpine Masters 1:03.16

14 Lauren K. Beckos, Independent 1:03.31

15 Graham Smith, EurAm.US 1:03.42

16 Chuck Ginsburg, Colorado Alpine Masters 1:04.21

17 Bill Tomcich, Aspen Valley Ski and Snowboard Club 1:05.99

18 John Ladd, Winter Park 1:06.79

19 Leonard Kaufman, Team Summit 1:06.85

20 Jeffrey Herm, Colorado Alpine Masters 1:08.15

21 R Garth Preuthun, Team Summit 1:08.65

22 Ari Ottersen, Aspen Valley Ski and Snowboard Club 1:09.00

23 Ainsworth Moncrieffe, Independent 1:10.33

24 Christina Paup, Independent 1:10.39

25 Charlie Hauser, Ski and Snowboard Club Vail 1:11.52

26 David Feten, Team Summit 1:13.03

27 Laura Weninger, Independent 1:19.16

28 Michelle Wheat, Eldora 1:20.61

29 Al Gonzales, Team Summit 1:21.07

30 Patty OBrien, Colorado Alpine Masters 1:22.66

31 William Scott Weldon, Independent 1:22.82

32 Barry Ottley, Independent 1:24.18

33 Robert W Benson, Colorado Alpine Masters 1:24.84

34 Tracy Frankel, Intermountain/Northern Masters 1:25.71

35 Librado Cobian, Steamboat 1:31.97

Super-G race No. 2

Saturday, April 4

Place Name, Team Time

1 James Estelle, Colorado Alpine Masters 55.77

2 John Beckos, Independent 55.9

3 Phillips Armstrong, Independent 56.74

4 Aaron Axelrod, Independent 57.16

5 Ryan Henderson, Team Summit 57.86

6 Jonathan Wolf, Independent 58.51

7 John Rice, Colorado Alpine Masters 58.56

8 David Luskin, Independent 58.95

9 Steven Jones, Colorado Alpine Masters 59.04

9 Richard Briggs, EurAm.US 59.04

11 Don Johnson, Colorado Alpine Masters 59.71

12 Ari Ottersen, Aspen Valley Ski and Snowboard Club 59.99

13 Matt Fox, Team Summit 1:01.65

14 Jeanette D Saylor, Colorado Alpine Masters 1:01.73

15 Jennifer L Kaufman, Team Summit 1:01.99

16 April Snow Hartford, Santa Fe Ski Team 1:02.21

17 Jim Reinig, Eldora 1:03.25

18 John Hayden, Colorado Alpine Masters 1:04.28

19 Lauren K. Beckos, Independent 1:04.88

20 David Velasco, Colorado Alpine Masters 1:05.08

21 Peter Monson, Colorado Alpine Masters 1:05.11

22 Leonard Kaufman, Team Summit 1:05.21

23 Jeffrey Herm, Colorado Alpine Masters 1:05.35

24 Chuck Ginsburg, Colorado Alpine Masters 1:05.44

25 Bill Tomcich, Aspen Valley Ski and Snowboard Club 1:05.48

26 Hugh Knight, EurAm.US 1:07.62

27 Sean McCann, Midwest Masters 1:08.56

28 R Garth Preuthun, Team Summit 1:09.48

29 Ainsworth Moncrieffe, Independent 1:10.05

30 David Feten, Team Summit 1:10.39

31 Christina Paup, Independent 1:11.53

32 Charlie Hauser, Ski and Snowboard Club Vail 1:13.90

33 Laura Weninger, Independent 1:18.02

34 Tracy Frankel, Intermountain/Northern Masters 1:20.27

35 Michelle Wheat, Eldora 1:20.36

36 Patty OBrien, Colorado Alpine Masters 1:22.22

37 Barry Ottley, Independent 1:23.47

38 William Scott Weldon, Independent 1:23.70

39 Robert W Benson, Colorado Alpine Masters 1:24.19


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.